Alkoholok

Etil vagy metil?
Hidroxivegyületek, alkoholok
Alkoholok elnevezése
Molekulaszerkezet, tulajdonságok
Az elsőrendű és másodrendű alkoholok oxidációs reakciói
A harmadrendű alkoholok oxidációs reakciói
Metanol, CH3-OH (metil-alkohol, faszesz)
A metanol oxidációs reakciói
A metanol előállítása
Etanol (etil-alkohol, borszesz, szesz, spiritusz)
Az etanol reakciói
Az etanol előállítása
Többértékű alkoholok
Etilén-glikol
Glicerin
Észterképződés
Primer- és szekunder-alkoholok oxidációja
Etil-alkohol kisózása vizes oldatból
Alkoholfogyasztás
Az alkohol felszívódása
Az alkohol lebontása I.
Az alkohol lebontása II.
Egészségkárosító hatások
Színváltozáson alapuló alkoholszonda
Bioetanol
Flambírozás
„Fekete kígyók"
A metil-alkohol és az etil-alkohol élettani hatásai
Denaturált szesz, Jégbor
Májzsugor (májcirrózis)
Magzatkárosító hatások
Szenvedélybetegség
Mi az az ezrelék
kem_31_anim1.swf
Értékűség szerint
Rendűség szerint
A szénhidrogén csoport szerkezete szerint
Az etanol oxidációja
Teszt

Etil vagy metil?

Mindkét pohárban alkohol van. Az egyik mennyiség elfogyasztásától jól érezheted magad, a másik mennyiségtől megvakulhatsz, vagy akár meg is halhatsz!Jó példa erre a következő megtörtént eset:Csehországban eddig 22 ember vesztette életét a forgalomba kerülő mérgező szeszes italoktól, és közel 40-et ápolnak kórházban mérgezéses tünetekkel. Összesen 260 liternyi, 20-30 százalékban metanolt tartalmazó szeszt találtak 2014 júniusában a cseh hatóságok az alkoholmérgezéses esetek ügyében zajló nyomozás során. Tudod-e, mi a különbség a képen látható két alkohol között? Az első pohár etil-alkoholt, a második pohár metil-alkoholt tartalmaz.

Hidroxivegyületek, alkoholok

A szerves hidroxivegyületek OH- (hidroxil-) csoportot tartalmaznak. Aszerint, hogy a hidroxilcsoport milyen kötésű szénatomhoz kapcsolódik, többféle tulajdonságú vegyületeket kaphatunk.Az alkoholok olyan vegyületek, amelyek molekuláiban a hidroxilcsoport telített szénatomhoz kapcsolódik. Az alkoholok osztályozása további szempontok szerint történik.
A szénhidrogén csoport szerkezete szerint
Értékűség szerint
Rendűség szerint

Alkoholok elnevezése

Az alkoholok szabályos elnevezése úgy történik, hogy elnevezzük az alapszénhidrogént, majd megadjuk annak a szénatomnak a számát, amelyhez a hidroxilcsoport kapcsolódik, és -ol végződést adunk a névnek.
PéldaAz alapszénhidrogén az 5-metil-hexán (a szénatomok sorszámozását a OH-csoporthoz közelebb eső láncvégen kell kezdeni). (Az alkoholok szisztematikus elnevezésénél szabály, hogy a hidroxilcsoportot is tartalmazó leghosszabb szénláncot kell alapvegyületként tekinteni.) A 2. szénatomon van a hidroxilcsoport, a vegyület neve tehát: 5-metil-2-hexanol.
Nagyon sok egyszerűbb alkohol a hagyományos nevén ismert.

Molekulaszerkezet, tulajdonságok

Az apoláris jellegű szénhidrogén-molekulába beépülő OH-csoport a molekulának dipólus jelleget kölcsönöz. Minél rövidebb a szénlánc, annál inkább meghatározó a dipólus jelleg.A dipólus jelleg a szénatomszám növekedésével csökken. A metanol (CH3OH) és az etanol (CH3-CH2-OH) minden arányban elegyedik vízzel, de a szénatomszám növekedésével az alkoholok vízben való oldhatósága csökken, és inkább apoláris oldószerekben oldódnak.
A OH-csoport jelenléte hidrogénkötésre is képessé teszi a molekulát. Ezért a kis szénatomszámú alkoholok molekulatömegükhöz képest magas olvadáspontú és forráspontú, vízben jól oldódó vegyületek.

Az elsőrendű és másodrendű alkoholok oxidációs reakciói

A másodrendű (szekunder-) alkoholok enyhe oxidációs hatásra ketonná oxidálódnak:
Az elsőrendű (primer-) alkoholok (általános képlet: R-CH2-OH,) enyhe oxidálószer hatására aldehiddé (általános képlet: R-CHO) oxidálódnak:R-CH2-OH CuO → R-CHO Cu H2OErélyes oxidációs hatásra pedig karbonsavvá oxidálódnak:R-CH2-OH → R-COOH
Ezeket a reakciókat reflux, desztilláció közben viszik véghez.

A harmadrendű alkoholok oxidációs reakciói

A harmadrendű (tercier-) alkoholok enyhe oxidációs hatásra nem reagálnak, nagyon erélyes oxidálószerrel (pl. forró salétromsav) lánchasadással különböző karbonsavak keletkeznek aszerint, hogy hol szakad el a molekula.

Metanol, CH3-OH (metil-alkohol, faszesz)

A metil-alkohol a legegyszerűbb alkohol. Régi neve - faszesz - onnan származik, hogy régebben a falepárlás egyik termékeként állították elő.Színtelen, az etil-alkoholra emlékeztető szagú folyadék. A vízzel korlátlanul elegyedik, mert a vízmolekulák és a metanolmolekulák között is hidrogénkötések jönnek létre.Moláris tömegéhez (32 g/mol) képest magas forráspontú (65 °C), ami a molekulái között fellépő hidrogénkötéseknek köszönhető.Erős méreg, a szervezetbe jutva az idegrendszert károsítja. Igen kis mennyisége (30 mg testsúly-kilogrammonként) vakságot, majd halált okoz.

A metanol oxidációs reakciói

Enyhe oxidációs hatásra formaldehiddé oxidálódik:Erélyes oxidáció esetén hangyasav keletkezik:

A metanol előállítása

1. Ipari eljárás: szén-monoxid és hidrogén („szintézisgáz") katalitikus reakciójával:2. Klórmetán szubsztituciós reakciójával:
A metanol a szerves vegyipar egyik kiindulási anyaga, valamint kitűnő oldószer, ezért az ipar nagy mennyiségben felhasználja.

Etanol (etil-alkohol, borszesz, szesz, spiritusz)

Az etil-alkoholt, amit a köznapi nyelvben alkoholnak nevezünk, már régóta ismerik, mert a cukortartalmú gyümölcsnedvek erjedésekor keletkezik. Az alkoholtartalmú italok fogyasztása általános, de mértéktelen fogyasztása visszafordíthatatlan károsodást okoz a szervezetben (idegrendszer, máj).Az etanol színtelen, jellegzetes szagú folyadék, sűrűsége a vízénél kisebb (0,8 g/cm3). Vízzel korlátlanul elegyedik, a vízmolekulával is és másik etanolmolekulával is hidrogénkötést képez, emiatt forráspontja (78,4 °C) magasabb, mint a hasonló moláris tömegű propáné, amely nem tud hidrogénkötést képezni.
Az etanol számos vegyület kitűnő oldószere. Molekulaszerkezetében van poláris OH-csoport és egy apoláris etilcsoport. Ebből adódóan mind az apoláris, mind a poláris molekulákat oldja:Fontos ipari alapanyag is, mert sok más szerves vegyület gyártásának kiindulási anyaga, valamint jó oldószer. Fertőtlenítésre is használható, mert 70%-os oldata elpusztítja a mikroorganizmusokat.

Az etanol reakciói

Enyhe oxidációs hatásra etanallá (acetaldehiddé, CH3-CH=O) alakul:CH3 - CH2 - OH CuO → CH3-CH=O Cu H2OErélyesebb oxidációval a vele azonos szénatomszámú ecetsavvá alakítható:
Nátriummal hidrogént fejleszt, miközben nátrium-etanolát (nátrium-etoxid, CH3-CH2-ONa ) keletkezik:2 CH3-CH2-OH 2 Na → 2 CH3-CH2-ONa H2Az etanol éghető, égése erősen exoterm folyamat. Borszeszégőkben használják, de robbanómotorok hajtására is felhasználják:C2H5OH 3 O2 = 2 CO2 3 H2O ∆Hr = -1365 kJ/mol

Az etanol előállítása

1. Erjesztéssel: híg cukoroldat élesztőgombák hatására alkohollá erjed. Az etanolt cukorból és cukortartalmú gyümölcsökből állítják elő. Az erjedéskor szén-dioxid is keletkezik, ezért szokás a borospincékbe égő gyertyával lemenni. Ha a gyertya elalszik, a pincében összegyűlt a szén-dioxid, azonnal ki kell jönni!Az iparban gyakran nem cukor, hanem keményítő (pl. burgonya), melasz (a cukorgyártás mellékterméke) a kiindulási anyag:
2. Szintetikus etanolt túlnyomórészt etilénből kiindulva állítanak elő vízaddícióval. A reakciót sav katalizálja.

Többértékű alkoholok

Molekuláik között erősebb hidrogénkötés lép fel, mint az egyértékű alkoholok esetén, ezért magas forráspontú, a kisebb szénatomszámúak sűrűn folyós (nagy viszkozitású) folyadékok.Tapasztalati tény, hogy egy szénatomhoz általában csak egy OH-csoport kapcsolódhat, mert két OH-csoport esetén víz kilépésével oxocsoport keletkezik:Ezért a legegyszerűbb kétértékű alkohol a két szénatomos etilén-glikol.

Etilén-glikol

A glikol édes ízű, mérgező, sűrűn folyó, színtelen folyadék. A 60% glikolt és 40% vizet tartalmazó elegy fagyáspontja -60 °C. Ezen tulajdonsága alapján használják autók téli hűtőfolyadékaként. Molekulaszerkezeti magyarázata, hogy a glikol a vízmolekulákkal is erős hidrogénkötést képez, és ez megakadályozza, hogy a vízmolekulák szabályos kristályszerkezetbe rendeződjenek.

Glicerin

A glicerin háromértékű alkohol, jó nedvszívó, édes ízű, sűrűn folyó, magas forráspontú (290 °C) folyadék. Első- és másodrendű alkoholos OH-csoportot is tartalmaz. Vizes oldatának fagyáspontja jóval alacsonyabb, mint a vízé. Az illatszer- és kozmetikai ipar fontos alapanyaga. Erősen nedvszívó (higroszkópos) anyag, így kézvédő és hidratáló krémeket készítenek belőle. Ismert származékai a zsírok, olajok és a nitroglicerin (kémiai nevén glicerin-trinitrát).
NitroglicerinA nitroglicerin ütésre vagy rázkódás hatására könnyen robbanó vegyület. Alfred Nobel svéd vegyész fedezte fel, hogy a kovafölddel felitatott nitroglicerin (más néven dinamit), csak meggyújtás hatására robban, így biztonságosan használható.

Észterképződés

Az észterek savakból és alkoholokból vízkilépéssel jönnek létre.
Szervetlen savakból (jelöljük X-OH általános képlettel) is létrejöhet észter:
A savból és alkoholból történő észterképződés megfordítható folyamat. Az észter és víz egymásra hatását hidrolízisnek nevezzük, ekkor alkohol és sav keletkezik.

Primer- és szekunder-alkoholok oxidációja


Etil-alkohol kisózása vizes oldatból

5 cm3 etil-alkoholt elegyítsünk ugyanannyi vízzel! Az elegyből egy keveset öntsünk porcelántálba, tartsunk fölé égő gyújtópálcát! Ezt követően szórjunk az eredeti elegybe kálium-karbonátot, amíg nem marad a kémcső alján só, majd alaposan rázzuk össze! A folyadék két rétegre válik, a felső rétegből öntsünk keveset a porcelántálba, majd helyezzünk fölé gyújtópálcát!
Az alkohol és víz elegye nem gyúlékony. A kálium-karbonát erős vízmegkötő tulajdonsága miatt megköti a vizet, az alkohol az elegyed tetején szinteződik, porcelántálba öntve meggyullad.

Alkoholfogyasztás

ElsősegélyAz alkoholos befolyásoltság alatt lévő ember minden esetben figyelmet igényel. A relatív kis mennyiségű fogyasztás is jelentősen növeli a balesetveszélyt. Nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén a befolyásolt személyt lehetőleg ültessük vagy fektessük le. Az alkohol tágítja a hajszálereket, így nő a hőleadás, azaz a bajba jutott kihűlés veszélyének van kitéve. Takarjuk be, vigyük meleg helyre!Ne hánytassuk! Ittas személy hánytatása esetén nagy a félrenyelés (aspiráció) lehetősége.A beszélni, járni teljesen képtelen, illetve eszméletlen sérülthöz hívjunk mentőt! A mentők kiérkezéséig fektessük stabil oldalfektetésbe vagy a hasára úgy, hogy szükség esetén a nyál és a hányadék ki tudjon folyni a szájából.
Kismértékben orvosság, nagymértékben méreg - hangzik az alkoholról szóló jól ismert népi bölcsesség. Nos, az Egészségügyi Világszervezet 2013-as helyzetjelentése szerint e tekintetben Európa - azon belül Magyarország - nemigen ismer mértéket.A világ átlagos szeszfogyasztásához képest ugyanis Európában kétszer annyi alkohol fogy, hazánk pedig első helyen áll a kontinensen az alkoholfogyasztás okozta rákos megbetegedések számát illetően.A túlzásba vitt alkoholfogyasztás okozta halálesetek tekintetében az Egészségügyi Világszervezet összesen három kategóriát határozott meg. Egyrészt balesetek, másrészt májzsugor, harmadrészt rákos megbetegedések hozhatók összefüggésbe a szeszfogyasztással. Ez utóbbi kategóriába elsősorban olyan megbetegedések tartoznak, mint gége-, garat-, nyelőcső-, máj-, vastagbél-, végbél- és emlőrák.Az alkohol okozta összes haláleset számát tekintve Magyarország, Litvánia és Románia vezeti a listát. Ezekben az országokban százezer emberből 70-102 fő hal meg olyan balesetben, rákos megbetegedésben vagy májzsugorban, melynek hátterében a fokozott alkoholfogyasztás áll. Vagyis körülbelül 10 ezer ember halálát okozza évente az alkohol hazánkban.

Az alkohol felszívódása

Amikor az alkohol bekerül az emberi szervezetbe, rögtön elkezdődik a felszívódása a száj nyálkahártyáján, a gyomron és a beleken keresztül a vérbe. Fél vagy legkésőbb egy óra múlva a szervezetbe bevitt összes alkohol mennyisége már a vérben van és megkezdi a keringést a szervezetben. Ezen a módon terjed az alkohol az összes szövetben. A vér elviszi az alkoholt a májba, utána a szívbe, a tüdőbe és a központi idegrendszerbe: az agyba, a kisagyba és a gerincvelőbe. A felszívódás után az alkohol a vérben a legnagyobb szintet körülbelül egy órával a vétel után éri el.

Az alkohol lebontása I.

Az alkoholt csak a máj képes lebontani, és ehhez időre van szüksége. Előfeltétel, hogy a máj egészséges legyen. Az alkohol kiürítési sebességének gyorsítására nagyon sokfajta szerrel, eljárással próbálkoztak már, azonban egyik sem bizonyult hatásosnak. A lebomlás gyorsításával kapcsolatosan él néhány tévhit a köztudatban:
IGAZSÁGA kávé átmenetileg valamivel éberebbé tesz, de az alkohol lebomlását nem gyorsítja meg, sőt a koffein hatásának elmúlásával az alkoholos tünetek fokozottan jelentkeznek. Az alkohol 90%-a a májban bomlik le, 10%-a változatlan formában a vizelettel, a kilélegzett levegővel és a verejtékkel távozik. A fokozott verejtékezés sem csökkenti lényegesen a kiürüléshez szükséges időt. Az étel késlelteti az alkohol felszívódását, de nem akadályozza azt meg. Valamivel csökkenti a véralkohol-koncentráció maximális szintjét, de semmiképpen sem rövidíti le az elfogyasztott alkohol lebontásához szükséges időt, sőt növeli azt. A hideg zuhany vagy a friss levegő éberebbé tesz, de az alkohol lebomlását nem gyorsítja meg, a véralkohol-koncentrációt nem csökkenti.
TÉVHITA kávé gyorsítja az alkohol lebomlását, elősegíti a kijózanodást. Nagy melegben a fokozott verejtékezéssel az alkohol is „elpárolog", és ilyenkor meg lehet inni egy-két korsó sört vezetés előtt vagy akár közben is. Teli gyomorra nyugodtan lehet alkoholos italt inni, mert az elfogyasztott étel (főleg ha zsíros) megakadályozza az alkohol felszívódását. Hideg zuhany vagy friss hideg levegőn való séta kijózanít, és alkalmassá tesz a vezetésre.

Az alkohol lebontása II.

A szervezetbe kerülő etil-alkohol kb. 90%-a lebomlik a májban, és csak kb. 10%-a választódik ki változatlanul a tüdőn és a vizeleten keresztül. A májban lévő enzim, az alkohol-dehidrogenáz mennyisége 8-9 g alkohol oxidálására elegendő óránként.Toxikológusok szerint az alkohol lebontásánál a legfőbb tényező a testsúly. Ha egy 120 kilogrammos férfi 5 korsó sört fogyasztott, akkor már 5 óra elteltével vezethet. Ugyanennyi sör egy 70 kilogramm testsúlyú férfi szervezetéből csak 10 óra alatt ürül ki. A nők még rosszabb helyzetben vannak, nekik csaknem kétszer hosszabb ideig kell várniuk, mint a férfiaknak. Szakemberek szerint ennek oka, hogy testüknek nagyobb hányadát alkotja zsírszövet. Általában elmondható, hogy 0,1 ezrelék alkohol egy óra alatt ürül ki a szervezetből, a nőknél ez valamivel lassabb, és egy korsó sör a férfiaknál 0,16 ezrelék, a nőknél 0,2 ezrelék véralkoholszintet jelent. Nem mindegy az sem, hogy éhgyomorra iszunk, vagy bőséges étkezés előzi meg az alkoholfogyasztást.

Egészségkárosító hatások

Pszichés és intellektuális változásokAz alkohol gátlás- és feszültségoldó hatása a központi idegrendszer bódítása révén következik be. A folyamatos, mértéktelen alkoholfogyasztás károsítja a perifériás idegeket és az agysejteket. A szellemi teljesítmény és a pszichés stabilitás károsodik, csökken a felfogóképesség, tompul a figyelem, csökken a gondolkozási képesség, eufóriás és depressziós állapotok hullámzó váltakozása alakul ki.Az alkoholos szívizomelfajulás a toxikus alkoholhatások következtében alakul ki és nem ritkán együtt jár a vázizomzat károsodásával is. Az alkoholbetegek hozzávetőleg egyharmada szenved e betegségben. A betegség kezdeti tünetei a csökkent terhelhetőség, a fáradékonyság, a szívdobogásérzés, a nehézlégzés és a fokozódó fulladás, amit súlyosabb esetben mellkasi fájdalom és szívritmuszavarok kísérhetnek. Előrehaladottabb állapotban a beteg azt veszi észre, hogy dagadnak a lábai és a májmegnagyobbodás miatt a jobb bordaív alatt feszülést érezhet.A tartós és mértéktelen alkoholfogyasztás egyaránt károsítja a testet, a szellemet és a lelket!
Rendszeres, tartós alkoholfogyasztás után károsodik a szervezet vitamin- és káliumháztartása, az emésztőrendszer, az anyagcserében részt vevő szervek, mindenekelőtt a máj, a hasnyálmirigy és a gyomor, a szív és az erek, a nyálkahártyák. Nő ezenkívül a száj-, garat-, nyelőcső-, gége- és hasnyálmirigyrák veszélye.A krónikus és fokozott alkoholbevitel táplálkozási problémákat is okoz, mivel az alkohol üres kalória. Sem vitamint, sem ásványi anyagokat, sem fehérjéket nem tartalmaz. Az éhséget csillapítva, elveszi az ember étvágyát, aki így semmit, vagy sokkal kevesebbet eszik. Így kialakul az alultápláltság.
Magzati károsodások
Májzsugor (májcirrózis)
Szenvedély-betegség

Színváltozáson alapuló alkoholszonda

Erélyes oxidálószer pl. a K-permanganát és a K-dikromát. Savas közegben savvá oxidálják az etanolt:
Van olyan „alkoholszonda" (a kilélegzett levegő alkoholtartalmának kimutatására szolgáló berendezés), amely ez utóbbi reakción alapul. Amennyiben a szilikagélben felitatott kénsavas dikromáton (narancssárga) átfújt levegő alkoholt tartalmaz, a szonda zöld lesz a keletkező króm(III)-iontól.

Bioetanol

A bioetanolt biológiailag megújuló energiaforrások - növények - felhasználásával, nem szintetikusan állítják elő. A bioetanol gyártásának alapanyaga általában vagy magas cukortartalmú, ún. „energianövény" (pl. cukorrépa, cukornád), vagy olyan anyagot tartalmazó növény, melyet kémiai-biológiai reakciók sorozatával cukorrá lehet alakítani (pl. keményítőtartalmú növények: kukorica, búza, burgonya, vagy cellulóztartalmú növények: fa, fűfélék, gabonaszárak, szalma).Az alapanyag-előkészítés során a cél a rostok szétroncsolása , hogy a későbbi kémiai és biológiai reakciók a lehető legnagyobb felületen mehessenek végbe. A hidrolízis során történik meg a hosszú szénhidrátláncok feldarabolása és glükózzá alakítása. Az erjesztés során alacsony (10-18%) alkoholtartalmú, nagy víztartalmú és szilárd maradványanyagot is tartalmazó cefre keletkezik. A cefréből az alkohol kivonása több fokozatú desztillációval történik, a desztilláció végterméke általában 95-96%-os alkohol. Az USA-ban elterjedt, Svédországban használt és a Magyarországon 2007 eleje óta szabványos E85 üzemanyag-keverék 85% bioetanolt és 15% benzint tartalmaz.

Flambírozás

Húsok, gyümölcsök alkohollal való leöntését, majd meggyújtását nevezzük flambírozásnak. A flambírozás üzembiztos módja, hogy merőkanálban vagy evőkanálban gázláng felett melegítjük az alkoholt, majd a kanalat kissé megdöntve meggyújtjuk, s az ételre öntjük. Ha nyílt tűzön, serpenyőben flambírozunk, akkor az alkoholt a forró ételre öntsük, s azzal együtt hevítsük fel, majd a serpenyőt döntsük meg, hogy a láng belekapjon az alkoholgőzbe.Gyufát ne használjunk, mert kellemetlen szaga lesz az ételnek!A flambírozást nemcsak az ételek készítése közben, hanem az édességek és húsok tálalásakor is alkalmazhatjuk. A lángoló szesz különleges ízt kölcsönöz az ételnek és szép látványt nyújt.A flambírozáshoz legalább 40%-os alkoholt használjunk, mely lehet vodka, rum, whisky, konyak.

„Fekete kígyók"

Az etil-alkohol égésével hő szabadult fel.C2H2OH 3 O2 → 2 CO2 3 H2O ∆Hr = -1365 kJ/mol A hő hatására a nátrium-hidrogénkarbonát (szódabikarbóna) elbomlik, a cukor pedig elszenesedik.2 NaHCO3 → Na2CO3 H2O CO2A fejlődő szén-dioxid-gáz felpuffasztja az elszenesedő anyagot.

A metil-alkohol és az etil-alkohol élettani hatásai

Az etanol hidrogénelvonással oxidálódik (acetaldehid keletkezik), majd egy másik folyamatban ismét oxidálódik, ezúttal oxigénbevitellel. Az eredmény az ecetsav, melyet a szervezet továbbalakít anyagcseréje során.
A metanolnak már kis mennyiségű fogyasztása is súlyos károsodásokat, legrosszabb esetben halált okozhat.A metanolból formaldehid, végül hangyasav keletkezik - ezek mindegyike, magához a metil-alkohol-molekulához hasonlóan a szervezet számára mérgező termék.
Ez alapján érthető a metanol rendkívüli mérgező hatása. A formaldehid például gátolja a szem ideghártyájában található, a látást biztosító retinasejtek anyagcseréjét, aminek következménye a sejtek pusztulása. Ebből adódik a metanol szemkárosító hatása.Maga a metil-alkohol a hemoglobin és egyéb sejtek vastartalmához kötődik, ami által gátolja a sejtek életjelenségeit, így hozva létre toxikus állapotot.

Denaturált szesz, Jégbor

A denaturált szesz olyan etil-alkohol, melyhez olyan - gyakran mérgező - adalékokat kevernek, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlanná váljon, de eredeti céljára felhasználható maradjon. Annak ellenére, hogy mérgező, olykor - alacsony ára miatt - alkoholos italok helyett fogyasztják, ami könnyen vakságot vagy halált okozhat, ha a szesz metanolt is tartalmaz. Ennek megelőzése érdekében sokszor denatónium-benzoátot adnak hozzá, melynek íze különlegesen keserű, vagy piridint, ami kellemetlen szagot kölcsönöz a szesznek. Az európai országokban a denaturált szesz nem tartalmaz metanolt vagy más súlyosan mérgező anyagot, csak keserűséget és rossz szagot okozó anyagokat (pl. acetilszalicilsavat).
A jégbor a természetes édes borok egy fajtája, amely nevét arról kapta, hogy az elkészítéséhez szükséges mustot fagyott állapotban lévő szőlőszemekből préselik. A szőlőben a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok nem fagynak meg, csak a benne lévő víz, és emiatt a fagyott szőlőből préselt bor koncentrált szárazanyag-tartalmú, nagyon édes, ugyanakkor magas savtartalmú lesz.A jégborok esetében a szőlőszemekben lévő víz megfagyása természetes úton, a szabadban történik. A jégbor készítéséhez a szokványos szüreti időponton túl, a komolyabb téli fagyok kezdetéig szándékosan a szőlőtőkéken hagyják a gyümölcsöt, amelyet fagyott állapotban szüretelnek és préselnek ki. A jégbor előállítási költségei rendkívül magasak, és így a jó minőségű nedűk a magas árfekvésű borok közé tartoznak

Májzsugor (májcirrózis)

Májzsugor (májcirózis)A májcirrózis Magyarországon a harmadik leggyakoribb halálok, a keringési rendszer betegségei és a rosszindulatú daganatok mögött.A cirrózist leginkább az alkoholizmus, a hepatitis B és a hepatitis C vírusok által kiváltott májgyulladás és a nem alkoholos zsírmáj okozza.Kevésbé ismert, hogy a máj mellett a hasnyálmirigy enzimei is részt vesznek az alkohol lebontásában. A nők azért bírják sokkal kevésbé az alkoholt, mint a férfiak, mert hasnyálmirigyük nem termeli ezt az enzimet. A nőknél éppen ezért ötször nagyobb az alkoholos májbetegségek és a májcirrózis kialakulásának veszélye.

Magzatkárosító hatások

Magzati károsodásokTerhes anyáknak teljesen kerülniük kellene az alkoholfogyasztást. Az alkohol és bomlástermékei akadálytalanul jutnak át a méhlepényen keresztül a magzathoz. Következmény: kis testsúly, lemaradás a növekedésben, testi-szellemi fejlődési zavarok, az arc és a belső szervek fejlődési rendellenességei. Ezek a gyermekek szellemileg visszamaradottak és beilleszkedési zavarokkal küzdenek. Minél régebben és minél többet iszik egy terhes nő, annál nagyobb a magzatkárosító hatás veszélye. Fordítva is érvényes azonban: ha egy nő a terhessége előtt abbahagyja az ivást, gyermeke nem károsodik.

Szenvedélybetegség

SzenvedélybetegségMeglepő módon a gyakorta alkoholt ivók közül sokan nemcsak a környezet, hanem saját maguk előtt sem ismerik be, hogy szenvedélybetegek. Úgy gondolják, hogy a reggeli 1-2 „feles", vagy az esti lazító 2-3 üveg sör, esetleg néhány dl bor ártalmatlan; sőt az optimistábbak éppenhogy hasznosnak tartják.A környezet néha elhiszi, elfogadja ezt az érvelést. A szervezetet azonban nem lehet becsapni. Különösen érvényes ez bőrünkre, amin a rendszeres alkoholfogyasztás mindenki által jól láthatóan hagyja ott nyomait. Az alkohol közvetlenül is károsítja a bőrt. Csökkenti rugalmasságát, feszességét. Így különösen az arc bőre korán ráncosodik, petyhüdtté válik. A szemek körül gyakran egész nap megmaradó „táskák" jelennek meg. Az arcszín szürkésbarnává válik.

Mi az az ezrelék

Mi az ezrelék?Járművezetők alkoholos befolyásoltságának mértékét ezrelékben szokás megadni. Egy ezreléknek nevezzük azt az alkoholkoncentrációt, amikor egy egységnyi alkohol keveredik ezer egységnyi testnedvhez (vízhez). Kiszámítása: ALKOHOLEZRELÉK = MEGIVOTT ALKOHOL (g) / TESTNEDV (kg)A férfiak testsúlyának kb. 70%-a víz (testnedv), nőknél ez az arány kb. 60% (a zsírszövetek nagyobb aránya miatt). A kövér emberek testében a víz aránya kisebb, mivel több a zsírszövet.Az alkoholkoncentráció kiszámítására vegyünk egy példát:Egy 80 kg testsúlyú férfi rövid idő alatt megiszik 1 korsó (0,5 liter) sört. Az elfogyasztott sör alkoholtartalma körülbelül 20 gramm. Ez az alkoholmennyiség 56 kg testnedvben oszlik el (a 80 kg 70%-a). A képlet alapján az alkoholezrelék: 20/56=0,36 ezrelék. Az alkoholkoncentrációt általában a vérből határozzák meg, és az így kapott értéket véralkohol-koncentrációnak nevezik. A szakirodalmakban az egyes véralkoholszintekhez tartozó tünetek jellemzése olykor eltérő. A legáltalánosabban elfogadott az alábbiak szerint alakul:0,03 ezrelék: a szervezetben lejátszódó szénhidrátbontásból származó alkoholszint, amely alkoholfogyasztás nélkül is kimutatható.0,5 ezrelék: megváltozik a mozdulatok összehangoltsága, nő a reakcióidő, csökken a mozdulatok pontossága.0,5-1,5 ezrelék - ittasság: piros arc, élénk, hadaró beszéd, élénkebb kézmozdulatok és arcmimika, hevesebb és összehangolatlanabb mozdulatok. Egyesek csendessé, mások agresszívvé válnak. Ennél a szintnél megemelkedik a vérnyomás, tág pupilla, szaporább pulzus jellemzi. 1,5-2,5 ezrelék - részegség: erőszakosabb viselkedés, érzelmi szélsőségek (túl jó kedv vagy szomorúság), az alkohol által befolyásolt személy úgy érzi, mindenre képes. A reakcióidő és a mozdulatok lassulnak, koncentrációképesség csökken. A vérnyomás általában csökken, nem ritkán hányás jelentkezik.2,5-3,5 ezrelék - nehéz részegség: súlyos mozgáskoordinációs zavar, nehéz beszéd, a légzés lassul, álmosság jelentkezik. Önállóan minden műveletet nagyon nehezen vagy nem tud elvégezni.3,5-4,5 ezrelék - kóma: az erős álmosságtól az eszméletvesztésig minden előfordulhat. Szakértői segítség szükséges, mert könnyen életveszélyesség válhat az állapot. A vérnyomás és a testhőmérséklet csökken.4,5-5,0 ezrelék: ennél a szintnél megbénulhat a légzőközpont, így ez az állapot életveszélyesnek tekinthető.

kem_31_anim1.swf


Értékűség szerint

Értékűség szerintEgyértékű alkoholok: egyetlen OH-csoportot tartalmaznak, pl. CH3-OH (metil-alkohol, metanol).Kétértékű alkoholok: két OH-csoportot tartalmaznak, pl. HO-CH2-CH2-OH (glikol, 1,2-dihidroxi-etán).Három-, illetve többértékű alkoholok: több OH-csoportot tartalmaznak.Egy vegyület értékűsége a molekulában lévő azonos funkciós csoportok számát jelenti.

Rendűség szerint

Rendűség szerintElsőrendű (primer-) alkoholokJellemző funkciós csoport: A hidroxilcsoport elsőrendű szénatomhoz kapcsolódik (olyan szénatomhoz, amely csak egyetlen másik szénatomhoz kapcsolódik).Másodrendű (szekunder-) alkoholokJellemző funkciós csoport: A hidroxilcsoport másodrendű szénatomhoz kapcsolódik (olyan szénatomhoz, amely két másik szénatomhoz kapcsolódik). Harmadrendű (tercier-) alkoholok:Jellemző funkciós csoport: A hidroxilcsoport harmadrendű szénatomhoz kapcsolódik (olyan szénatomhoz, amely három másik szénatomhoz kapcsolódik).

A szénhidrogén csoport szerkezete szerint

A szénhidrogén csoport szerkezete szerintTelített alkoholok, pl. CH3-CH2-CH2-OHTelítetlen alkoholok, pl. CH2=CH-CH2-OHNyílt láncú alkoholokGyűrűs alkoholok, pl.:Aromás alkoholok: a hidroxilcsoport nem az aromás gyűrűhöz kapcsolódik. A legegyszerűbb aromás alkohol a benzil-alkohol:

Az etanol oxidációja


Teszt